EV TEMİZLİĞİ PÜF NOKTALARI

1. Mutfak tezgahınızda ve masanızda her zaman bir kağıt havlu bulundurun. Etrafa dökülen sos yada yağları bez kullanarak tekrar tekrar yıkayacağınıza, kağıt havlu ile biraz ıslatıp hafifde sıvı sabunla zaman kazanabilirsiniz.

2. Mutfak aletlerinden parçalayıcı yada ezme kullanırken (özellikle soğan yada sarımsak), kabların iç yüzeylerini hafifçe yağlayınız.Daha sonra kolay temizleyeceksiniz.

3. Sirke sizin tam bir yardımcınız. Sirke ile kararan kahve makinesi, çaydanlıkları, fırın kaplarından tut çelik tencelere kadar inatçı lekelerde sıcak su ve sirkeyi kullanınız.

4. Evcil Hayvanınız mı var? Sorun değil. Halıda koku yada oluşan tüyleri çıkartmak için karbonat dökünüz ve 1 saat sonra sadece süpürünüz.

5. Tozların en sevdiği yerler olan Yatak ve Koltuk altlarını çekipte yorulmayın. Süpürge makinesi nin ağzına bir çorap geçirin sabitleyin ve tüm tozları çekin.

6. Eski diş fırçalarını atmayın.Küçük çıkmayan hassas yerlerde leke çıkarmada onu kullanacağız.

“Buzdolap ve çöp kovalarınızdaki kokulardan kurtulun”

 

7. Buzdolaplarında oluşan kokular sinirinizi bozuyorsa, 2 ayda bir değiştirmek şartı ile kahve telvesi bir çay tabağına koyup,en üst raflardan birinde tutunuz.

8. Gitmeyen çöp kovalarındaki kokular. Sıktığınız limonları atmayın onların içine su koyun ve dondurun. Sonra bu donmuş limon kabuklarını kokan çöp kovalarına atın ve eriyene kadar orda kalmasını sağlayın. Erime bittikten sonra durulayın ve sonuca şaşırın.

9. Yerler tahta zemin ve bazı lekeler çıkmıyorsa , ılık suyla sirkeyi karıştırın bir kovada ve yerleri bunla silin.Leke yok olup, cam gibi parlıyacaktır.

10. Evde dantelleriniz var mı ? Kar beyazı olması için ütülemeden önce kaynamış süte batırın.

11. Hasır sandalyeler ve masaları parlatmak için oksijenli su kullanınız.

12. Sigara Küllükleri nede iğrenç kokar. Temizlik için limon suyla ovmanız yeterli. Çıkmayan küllük lekelerini tuz ve limonla ovun.

13. Camlardaki lekeler ne sinir bozucu.Püf noktası orlonbez üzerine krem deterjan dökün, camlarınızı çizmeden temizleyin.Ayrıca parlatmak için cam temizleme suyuna tuz atıp, bu suyla temizleyin.

14. Tahta kapı ve çerçevelerde leke kalıyorsa, çiğ patatesi ikiye bölüp, lekeli bölgeye sürün.Ayrıca tahta eşyalar içinde kaynar suyun içine 2 kaşık çay atın ve soğuduktan sonra süngerle silin ve yumuşak bezle kurutun.

15. Etiket izleri olan malzemelerin üzerlerine yağ sürerek çıkartabilirsiniz. Olmassa fön makinesi ile ısıtıp sıcak hava yardımıyla çıkartabilirsiniz.

16. Fırın temizliği için geceden içine amonyaklı sıcak suyu koyun ve kağagını kapatın.Sabah kapağı havalandırdıktan sonra temiz bez yada süngerle yumuşuyan lekeleri silebilirsiniz.

17. Ütülerinizin altı mı karardı? Bir pamuk parçasına sirkeye batırıp yavaşça oyun. Kirler gidecektir.

18. Çekmece içlerini ucuna çorap geçirilmiş elektrikli süpürge ile temizlik yapmak mümkün.

19. Tülleriniz ilk günkü gibi beyaz değil değil mi? Püf noktası yıkarken 2 kaşık toz şeker atarak  yıkayınız.

20. Banyo temizliğinde önce çöp kovası-ardından yere dökülmüş saç ve kıllar-ardından klozet ve muslukları temizleyiniz. En son fayansları temizleyin. Aynayı en sona bırakın.

21. Yanık tenceleri su ile doldurup içine bir miktar deterjan atarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra da 1 saat bekleyip süngerle ovalayarak kolay temizleyebilirsiniz.

enhas temizlik firması faydalı bilgiler.

 

 

 

İŞ TELEFONU      :

CEP  TELEFONU    :

  enhastemizlik@gmail.com

  info@enhastemizlik.net